2022 rugsėjo 29 d. IIG – IV G klasių mokiniai, lydimi istorijos mokytojos D. Kvedaravičienės, vykome į edukacinę išvyką, į netoli Druskininkų esantį Grūto parką.

Parkas atidarytas 2001 m. balandžio 1 dieną, kai Lietuva jau daugiau nei dešimtmetį buvo atgavusi Nepriklausomybę ir iš visos Lietuvos teritorijos į parką buvo gabenamos svarbiose sovietmečiu Lietuvos vietose stovėjusios skulptūros. Parke gausu sovietmečio politinių lyderių skulptūrų, veikia sovietmečio atributikos muziejus, sovietinės bibliotekos imitacija, rikiuojasi ideologizuoti paveikslai galerijoje po atviru dangumi. Surinkti kūriniai parodo sovietų valdžios Lietuvoje vykdytos vadinamosios monumentaliosios propagandos mastą. Tragiško lietuvių tautai sovietinio laikotarpio primesti stabai ir simboliai atskleidžia mums istorinę tiesą apie sovietinę okupaciją Lietuvoje. Spygliuotos vielos su bokšteliais, sustingę neskoningi paminklai vaizdžiai pristato sistemos brutalumą. Sovietmečio stiliumi įrengtoje kavinėje galėjome paragauti to laikotarpio patiekalų ir iš to meto stiliaus indų. Nejučia nugara pereina šiurpuliukai, kai pagalvoji, kad ir tu galėjai gyventi tokiu laikotarpiu, kai tarp skelbiamų penkmečio planų ir garsiųjų šūkių negirdimas žmogus, ištirpsta jo individualus balsas ir siekiai. Tada suvoki laisvės, kurią dabar turime, prasmę ir reikšmę.

Siaubą, suvokus istorinę tiesą, ir liūdnas mintis išvaikė parke įsikūręs mini zoologijos sodas, kuriame gyvena meškos, beždžionės, kupranugariai, lamos, alpakos, ožkos, įvairūs paukščiai ir dar daugybė kitų gyvūnėlių. Atrakcionų parke buvo galima atgaivinti laisvės džiaugsmą.

Grūto parkas – tai vieta, kurioje patyrėme netikėtus pojūčius ir supratome, kaip žmonės gyveno Lietuvoje 50 metų. Supratome, kad tai laikotarpis, kuriame tikrai nenorėtume gyventi.

Gabrielė Mozolevskytė, II G kl. mokinė